Seyrani Kültür ve Sanat Festivaline Son mu?

Seyrani Kültür ve Sanat Festivaline Son mu?

Uzun yıllardan beri Ağustos ayının ilk haftası yapılan Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yıl yapılmayacağı, 10-12 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Türk Kültürü Kongresi ile birleştirileceği belirtildi

Uzun yıllardan beri Ağustos ayının ilk haftasında yapılan ve ünlü sanatçıların, halk aşıklarının, folklor ekiplerinin katıldığı ve ilçemizde 3 gün 3 gece süren Festival bu yıl yapılmayacak. 

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Belediye Meclisinde yapılan ” II. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi” tanıtım toplantısında Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, bir soru üzerine  bu yıl Ağustos ayında düzenlenen Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivalinin  yapılmayacağını, bu etkinlikleri  10-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek  Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi bünyesinde kutlanacağı açıklamasında bulundu. 

Oysa  ilçemize gelen misarfirler de dahil bir çok vatadaşın beklediği ve açık hava konserine hangi sanatçının katılacağının merak edildiği, festival süresince  ilçemiz de özellikle akşamlarının oldukça hareketli ve kalabalık olduğu, bunun da ilçe ekonomisine ciddi katkılar sağlarken, Aşık Seyraninin de daha geniş kesimler tarafından tanınmasına  ciddi katkıları olduğu bilinen bir gerçekti. Buna rağmen  Başkan Cabbar bu yıl etkinliklerin yapılmayacağı yönünde açıklama yapması  şaşkınlık yarattı. 

Siyasi kulislerde konuyla ilgili olarak yapılan yorumlarda ise Belediyenin ciddi bir mali sorun yaşadığı ve bundan dolayı bu etkinliklerin yapılamadığı  konuşuluyor. 

Cuma günü yapılan toplantıya katılan İyi Parti İlçe Başkanı Emir Ali Özçakır, Seyrani Festivalinin ilçe için önemli bir etkinlik olduğunu, ancak siyasi yönü olan sanatçıların gelmesinin rahatsızlık yarattığı, ilçe için önemli olmayan ancak siyasi kimlik taşıyan konuşmacıların ilçeye  büyük bedeller ödenerek getirilmesi yönündeki duyumlardan da rahatsızlık duyulduğunu belirterek, yeniden Seyrani adına bir dernek kurulup faaliyetlerin dernek üzerinden ve  Belediye desteği ile yapılması yönünde taleplerini iletti. 

Diğer yandan Türk Kültürü gibi oldukça geniş bir konunun içinde  içinde Aşık Seyrani’yi tanıtmak, anlamak  ne kadar mümkün olacağı, halkın bu kongreye ne kadar ilgi duyacağı ise toplantının tartışma konusunu oluşturdu.  

Okunma sayısı: 655
Eklenme Tarihi: 30.07.2019 13:06:08
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!