Makalenin Detayı

Kuşaklama Projesine Ne oldu ?

 

 

 

 

 

 

Cumartesi günü öğle sonrası ilçemizde başlayan  sağanak halinde şiddetli yağmur ilçede korku yarattı. 

Yağmur  ile birlikte ilçemizin  aşağı kısımlarına ise  şiddetli dolu yağması  özellikle ağaçlara zarar verdi. 

Tahminen yarım saat yağan şiddeli yağış sonrası  ilçemizde birçok evin özellikle alt katlarında su baskınları meydana geldi. Kanalizasyon  sisteminin tıkanması nedeniyle evlerde lağım baskınları da oluştu. 

Erciyesten içlemize doğru, Üniversite Kampüsü, Sanayi, Aşık Seyrani Mahallesi bölgesinde şiddetli su akıntıları  korkulu anlar yaşatırken, üniversite kampüsünün giriş bölümündeki aşırı su akışı nedeniyle kampüs alanına giriş ve çıkış sağlanamadı. 

İlçemiz Ömer Mavi caddesi üzeinde oluşan büyük su birikintileri  araç trafiğini de engelledi. 

Yağış sonrası KASKİ’nin vidanjör ekibi şikayetlere ulaşmak için yoğun bir çaba sarf ettiler. 

Bunu neden yazıyorum ?

İlçemizin nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını sizlere hatırlatmak için. 

Bakın birkaç yıl geçmiyor ki ilçemiz  sel tehlikesi yaşamasın.
Özellikle çevre yolu  ile birlikte ilçemizin çukur bölgelerinde kalan yerler ile birçok ev ve işyerlerinin alt katları ciddi tehlike yaşıyorlar. 

İlçemiz 2008 yılında yine böyle bir tehlike yaşamış Develi Sindelhöyük yolu  istikameti ile kampüs alanı sular altında kalmış  yol boyu çökmeler meydana gelmişti. 

Zamanın Valisi  Mevlüt Bilici olay sonrası ilçeye gelmiş, yaşanan tehlikeyi bizzat gören biri olarak DSİ’nin bu bölgeye çözüm üretmesi için girişimler başlatmıştı. 

Bu girişim sonrası Erciyes Dağı Kuşaklama Projesi gündeme gelmişti. 

Yıl 2008’de gündeme gelen Erciyes Dağı Kuşaklama Projesinde  o günden beri  ilerleme kaydedilemedi. 

Ancak geçtiğimiz yıl sonuna doğru bu projenin ihalesinin yapıldığını, projeyle ilgili olarak 70 milyon liralık bir ödenek ayrıldığını  ilçemiz siyasileri gündeme getirdiler.  Bizde haber yapmıştık. 

Ne yazık ki projenin hangi aşamada olduğu, ihalenin yapılıp  yapılmadığını henüz bilmiyoruz. 

Konuyla ilgili olarak zaman zaman Nezir Ötügen sosyal medya hesabından haberler yapıyor ve bu haberleri birçok  gazete ve haber siteleriyle paylaşmaya devam ediyor. 

Ancak ne hikmtse  ilçemizi böylesine yakından ilgilendiren bir proje için nekaymakamlık makamı ne de belediye başkanlığından bu güne kadar yapılmış bir açıklama yapılmadı. 

Aşırı yağışlar sonrası yaşadığımız su baskınları Erciyes Dağı Kuşaklama Projesinin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösterdi. Bu projesinin bir an evvel hayata geçmesi gerekli. Eğer bu proje ihmal edilirse ilçemiz ne yazık ki bu imar planı uyğulamaları nedeniyle ciddi hasarlar yaşayacak ve vatandaşlar da ağır bedeller ödeyecek. 

Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz ki “Doğa intikamını her zaman alır!” Bu intikam da ne yazık ki çok ağır oluyor. Yarın çok geç olmadan ve doğa bize sık sık uyarı vermişken bu önlemleri önceden almazsak  ödeyeceğimiz bedeller ağır olabilir, canlarımız yanabilir.

Her ne kadar seçim atmosferinde gündem farklı ise de  ilçemiz yöneticilerinin mutlaka bu konu üzerinde ciddiyetle durmaları gerekiyor. 

Umarız ilçemiz ağır bedeller ödemeden ilçemizin bu önemli sorunu çözüme kavuşmuş olur. 

Okunma 113
Eklenme Tarihi 23 May 2023
0 Yorum

Bu haber için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz!
Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız.