Kayseri İçin Korkutan Açıklama

Kayseri İçin Korkutan Açıklama
Yerel / 30 Ağu 2023 332

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir programda Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni uyarılarda bulundu. Görür, “Kimileri de çıkıyor; ‘Kayseri’de 7 büyüklükte deprem olmaz’ diyor. Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor” ifadeleriyle Kayseri’deki deprem tehlikesine işaret etti.

 

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta gerçekleşen depremlerin ardından uyarılarını sürdürüyor. Fatih Altaylı’nın YouTube’daki programına konuk olan Prof. Dr. Görür, “Türkiye’deki deprem beklentim benim biraz daha değişti” diyerek dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Görür Doğu Anadolu’ya dikkat çekerek, “Doğu Anadolu’da stresi biriktirmiş, deprem oluşturma periyodu yaklaşmış olan faylarda erken harekete geçme olabilir. Doğu Anadolu Avrasya ile Arap Levhası arasında sıkışıyor” dedi.

Bazı bilim insanlarının yanlış açıklamalarda bulunduğunu belirten Görür, “Mesela Kayseri’de Deprem oldu. Ama kimileri de çıkıyor; ‘Kayseri’de 7 büyüklükte deprem olmaz’ diyor. Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor. Üzerinde oturduğu fay 700 kilometre uzunluğunda. Bir fay depremi ne zaman oluşturur tekerrür periyodu dolarsa” ifadelerini kullandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz!


Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız.