Hasan Puhaloğlu Anadolu'yu Geziyor

Hasan Puhaloğlu Anadolu'yu Geziyor
Ulusal / 12 Tem 2023 553

Gazeteci Hasan Puhaloğlu, Anadolu’yu Adım Adım Gezerek Galiçya Cephesinde Şehit Düşen Askerlerimizi ve Galiçya’da bulunan Şehitliklerimizi anlatıyor.

Puhaloğlu köklerini bulmak üzere çıktığı yolculuğunda, Ukrayna’da köklerini bulurken, aradan geçen 107 yıl sonrasında Birinci dünya savaşında Galiçya cephesinde görev yaparken şehit düşen Türk askerlerinin de şehitliklerine ulaştı.

Ancak bazı şehitliklerin yerine Şehir Meydanı yapılırken, oradaki Şehitliğin Hıristiyan mezarlığı ile birleştirildiğini de gördü ve bu duruma üzüldü. Puhaloğlu 18 Bin seçme askerimizin Şehit verildiği Galiçya cephesi ve Galiçya Şehitliğini gündeme getirmek ve Şehitlikleri gereken ilgi ve duyarlılığın gösterilmesi için il il, ilçe ilçe dolaşarak konuyla ilgili bilgiler veriyor.

Hasan Puhaloğlu geçtiğimiz hafta çarşamba günü gazetemizi de ziyaret ederek bilgiler verdi.
Gazeteci Hasan Puhaloğlu, bu yolculuğunda tarihimizin önemli bir sayfasına ulaştığını söylüyor.

Bugüne kadar tarihçilerimizin gereken önem vermediği, tarihimizin şanlı sayfalarında pek fazla ön plana çıkartılmayan Galiçya Savaşı ve o savaşta şehit olmuş askerlerimizin Şehitliklerine ulaşmayı başarmış.

Şimdilerde Ukraynanın Liviv Şehrinin meydanı yapılmış alan bir zamanlar Osmanlı Askerlerinin şehitliği iken, sonrasında o şehitlik kaldırılmış ve bir Hıristiyan Mezarlığının yanında çevrilen küçük bir duvar içerisine sembolik bir mezar taşı konularak küçük bir şehitlik haline dönüştürülmüş.

Şehitliğin şehir merkezinden kaldırılarak kuytu bir köşeye konulmasını Puhaloğlu çok üzülmüş.

Galiçya savaşlarında 6 bin Polonya, 12 Bin Ukrayna’da olmak üzere 18 Bin seçme askerimizin şehit olduğu bu savaşa Osmanlı, Enver Paşa’nın onayı ve Almanların isteğiyle 33 Bin asker yollar.

Bu askerler seçme askerlerdir.

Gün boyu uzun yürüyebiliyor, yabancı dil biliyor, boyları ve kiloları fit bir yapıda olan askerler.

Bugünün özel komando birlikleri gibi.

Bu birlikler Galiçya cephesinde Ruslara karşı savaşıyor.

Rusların cephede ilerlemelerini durduruyor.

Ama 18 Bin askerimizi bu savaşlarda şehit veriyoruz.

Hasan Puhaloğlu, tarihimizin bu pek bilinmeyen sayfasını anlatmak, oradaki şehitliklerimize sahip çıkmak adına yaklaşık 3 yıldan beri adım adım Anadolu’yu geziyor; gördüklerini, bildiklerini basına, televizyonlara ve sosyal medya habercilerine aktarıyor.

Biz de kendisine hem şükranlarımızı sunuyor hem de mücadelesinde kolaylıklar diliyoruz.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz!


Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız.