Hangi Önlemler Alınıyor !

Hangi Önlemler Alınıyor !

Ülkede Yaşanan Sel Felaketleri, Geçmişte Yaşadıklarımızı Hatırlattı

Kastamonu, Sinop, Bartın’da meydana gelen sel felaketleri tüm vatandaşlarımızı üzüntüye sevk ederken, ilçemizde de yakın ve uzak geçmişte yaşanan sel’leri gündeme getirdi. 

1980 yılında meydana gelen aşırı yağış sonrası Ayvazhacı köyün’de dağın kayması sonrası 8 ev göçük altında kalmış, ilçemizin ana yolu çöktüğü için yardım ekipleri hızlı bir şekilde olay yerine ulaşamadığı için 40 hemşehrimiz göçük altında yaşamını yitirmiş, ilçemizin merkezi  su altında kalırken, bazı evlerde su altında kalmıştı. 

2008 yılında ise Erciyes’te eriyen karlarla birlikte yağan yağmurun oluşturduğu sel suları Aksu Arılık mevkiinde hasara yol açarken, çevre yolu, eğitim kampüsü gibi alanlarda tehlike meydana getirmişti. 

Son olarak geçtiğimiz yıl yine aşırı yağış ve Erciyes dağından gelen sel suları ilçemiz Sanayisinde, Aşık Seyrani Mahallesinde, Mustafa Asım Köksal Mahallesinde ve Çevre Yolu üzerinde hasarlara yol açmış, birçok ev ve işyerlerini sular basmış ve bazı araçlar sel sularında sürüklenmişti. 

ilçemizde yaşanan bu felaketlere karşın bu güne kadar gerekli hiçbir altyapı ve çevre düzenlemesi yapılmak bir yana  tehlike arz eden birçok yerde aşırı yapılaşmaya gidilmesi ilçemiz adına gerçekten düşündürücü bir durum oluşturuyor. 

2008 yılı felaketi sonrası DSi tarafından kuşaklama yapılarak sel sularının Sultan Sazlığına ulaşması sağlanacağı söylenmesine rağmen bu güne kadar bu projeyle ilgili hiçbir çalışma yapılmadığı gibi bahsedilen güzergah üzerinde karayolları tarafından kaçır rampası yapıldı. 

Ülkemizin yaşadığı bu ağır felaketler sonrası her an aynı tehlikeyi yaşayabilecek olan ilçemizde gereken önlemler alınıp, gereken çalışmalar yapılacak mı? Bekleyip göreceğiz. 

Okunma sayısı: 106
Eklenme Tarihi: 31.08.2021 09:21:01
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!