Develide iz bırakanların bi de

Develi de iz bırakanlardan birisi de 

Ramazan Kapusuz, "Dayı"

“Doğduğum ve doyduğum Topraklarımla ödeşebilir miyim?”  diye iyi niyetle memleketimizin kalkınmasına, gelişmesine maddi veya manevi yönden katkı sağlamak isteyen  kişiler aradan nice yıllar geçse de isimleri ya da yaptıkları hep hayırla yad edilegelir.

Bunlardan; bazıları dini sahada, bazıları İlmi sahada, bazıları Siyasi alanda, bazıları  Sosyal ve Kültürel  alanda, bazıları ise Sanayi ve Ticaret  faaliyetleri ile kendilerini bir anda toplumun önünde buluverirler ve “Şelek, omuzlayanın sırtında kalır” hesabı ile bahse konu alanda sorumluluk alarak yükü omuzlamaya gayret ederler.

Kanaat önderi olanlar, bir toplumun tarih sayfalarında iz bırakanlar, toplumun yaşayan hafızası olanlar elbette zaman zaman haklı ve haksız eleştirilere maruz kalabilirler. Ama yük almak, sorumluluk almak elbette kolay değildir. 

Gönüllü teşekküllerde kimileri yıllarca  meccanen, memleketime bir katkım  olsun diye koşar, koşuşturur. Kimisi çoluk çocuğunun rızkını feda eder. Kimisi parasını pulunu feda eder. Kimisi gençlik yıllarını feda eder. Kimisi zamanını feda eder. Kimisi istirahatinden fedakarlık eder. Kimisi sağlığından fedakarlık eder. Kimisi emeği ile, kimisi yazdığı kitap dergi ve yazılarıyla, kimisi gazetesi ve dergisiyle, kimisi ilmi ve düşüncesi ile araştırmaları ile  katkı sağlamaya çalışır. Ve bir gün emr-i vaki olur. Gerçek hayata intikal eder. “Geride kalan hoş bir sada imiş” derler ya işte öyle bir şey. Hayatta iken iyi şeyler yapabilmek ve geride hayırla yad edilebilmek çok  önemlidir. 

Memleket Sevdalıları olarak gönüllerimizde her birinin ayrı ayrı yeri olan, hayatta iken bir çok eleştirilere maruz kalan bir çok büyüğümüz vardır. Bir çırpıda akılıma gelen  ve Yakın tarihimizde aramızdan ayrılanlardan  bazılarını şöyle sıralayacak olursak; Şadi Kolay, Hüseyin Şahin, Mehmet Ünlütürk, Yusuf Gazioğlu, Av. Esat Cebeci, Av. Sebati Karslıoğlu, Dr. Şahin Türkboyları, Hidayet Yiğit, Salih Karakebelioğlu, Osman Bayraktar, Uğur Kapusuz, Şinasi Köylüoğlu, Mustafa Köylüoğlu, Süleyman Kahyaoğlu, Hayrettin İstanbullu, Hayrettin Kocatürk, Aziz Usta(Yüksel) Tekkeşin Kalfa-Süleyman Unutulmaz, Mashar Ekit-Mashar usta, Mehmet Özdemir, Mehmet Gönenç, Salih Bozkurt, Ebubekir Develioğlu, Ali Osman Karaduman, H.Sait Dervişoğlu, Öner Güney, Şükrü Somuncu, Şahin Somuncu, Mehmet Samatlı, İsmail Kattaş, Muammmer Demirci, Ecz.Necati Erk, Mahir Maşlak, Nuh Aşık, Teoman Bayraktar, Ali Çatak, Enver Yolaç, Fahrettin Arar, Necmettin Arar, Lütfü Özden, Mehmet Sevimay, Mustafa Aksu, İbrahim Tuna-Asker Hoca, Mustafa Asım Köksal, Numan Cebeci -Kara Müftü- Ahmet İslamoğlu ve daha nicelerini sayabiliriz. İşte Ramazan Kapusuz da onlardan bir tanesiydi. 

İyi yada kötü günde, bollukta yada dar günde  sorumluluk almak gerçekten zor iştir. İsimlerini yukarda  saydığım bir çok büyüğümüzün her birisi kendi alanında bir sorumluluk almıştır. Kimisi başarılı olmuş, kimisi başarılı olamamış olabilirler.  Ama her birinin Develi tarihinde sayfalar dolusu hatıraları mevcuttur.

Çevresine hâkim, saygınlığı olan, güven duyulan, topluma mesaj verebilen, insanları iyiye yönlendirebilen, lâfı dinlenen, sosyal olayların nedenlerine ışık tutabilen kişi olmak  elbette kolay değildir. 

Elbette tecrübe, gayret, azim, sorumluluk alma, dert edinme, toplumun derdi ile dertlenme kişiyi olgunlaştırır  ve sorumluluğunu artırır. Bir kez toplum önüne çıkanların sorumluluğu her zaman için giderek büyür taki bu dünyadaki hayatının sonuna kadar bu böyle devam eder.

Bize düşen onları hayırla yad etmek ve onların açmış olduğu çığırda Ülkemiz ve memleketimiz için iyi bir şeyler yapabilmek. Bu uğurda gayret edenlere değer verip hayatta onların tecrübelerinden fikirlerinden yararlanmak birlik ve beraberliğimizi geliştirmek, Şehrin hafızasını koruyup yaşatabilmektir. Mevla memleket, millet için güzel işler yapan ve yapma gayretinde olanlardan razı olsun. Ahirete irtihal edenlerin hepsine rahmet eylesin. Hayatta olanlara sağlık sıhhat ve afiyetler versin. 

Okunma sayısı: 430
Eklenme Tarihi: 8.10.2019 15:32:47
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!