Yeni Hastanemiz Hizmete Giriyormuş!

Yeni Hastanemiz Hizmete Giriyormuş!

 Yazıma neden bu başlıkla başladım?

Develi’miz de sıklıkla tekrarlanan bir Atasözümüz var. “Yılan hikayesine döndü” diye. Gerçekleşmesi uzun zaman alan işleri anlatmak için kullanılır bu kelamı kibar. Bizim yeni hastane de aynen öyle oldu.

 Bilmeyen okuyucular belki sorabilir, daha önce hastaneniz yokmuydu diye. Vardı hemde 1951 yılında yapılmıştı. Şimdilerde adı bile unutulan Develi’mizin gerçek hayırseverlerinden merhum Cemal Nevzer ERCİS öncülüğünde, o yıllar belki de bir çok şehirde olmayan bir hastane yapılmıştı memleketimize. Ve yıllarca insanlarımıza şifa dağıtmış, bir çok şehire örnek oluşturmuştu. Yüce Allah Cemal amcamıza ve memleketimize hizmeti geçmiş, ebediyete göç etmiş bütün insanlarımıza rahmet eylesin. Hayatta olan ve memleket sevdası ile çırpınan güzel insanlarımıza da sağlık, uzun ve bereketli ömür, hayırlı işler diliyorum. 

Konumuz yeni hastanemiz. Kadın ve Çocuk Hastanesinin hemen yanı başında da yapılan yeni Devlet Hastanemiz için ilk yapım ihalesi 9 Mart 2017’de yapılmış. Tamamlanma aşamasına kadar bir kaç sefer ödenek yetersizliğinden vs. inşaat durmuş. Konu Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme gelmiş, sorulara ve basında çok sayı da habere konu olmuş. Hatta gelini hemşehrimiz olan doktor bir milletvekilimiz hastane tamamlanınca ilk ameliyatı kendisinin yapacağını söylemiş. Ve nihayet 5 senelik özlem yakında bitiyor. Geç ve güç oldu ama inşallah iyi oldu, hayırlı olsun. Sebep olanlara teşekkür ederiz. Eski hastane binası da inşaallah ihtiyaç sahibi ve insanlarımıza hizmet edecek bir kuruma tahsis edilir. Bu temennilerimi ve sevincimi dostlarımla paylaşmıştım ki; saygıdeğer belediye başkanımız hastanemizin eski binasını kast ederek “.....Hastanemiz atıl kalmayacak 112 acil ve aile hekimlerine tahsis edilecek inşallah.” şeklinde bilgi verdi. Bu bilgiye de sevindim. Yeni hastanemiz dolayısıyla aklıma takılan şu husuları, hayra vesile olur diye sesli düşünerek sizlerle de paylaşmak istedim.

 - Neden “Şifahane” değil de “Hastahane”. “Lifos Tower”, “Nish Kayseri” vs. gibi batı kaynaklı isimleri, kavramları pek bir seviyoruz. Seyrani babamız “Ermeninin, Rumun yağlı ketesi, Kaypak Müslümanı dinden çıkarır.” dizelerini bu durumlar için mi söylemişti acaba?

 - Hasta insanlarımız hiç değilse şifahanelere  gelirken moral bulsalar olmaz mı? Kaldı ki bizim medeniyetimiz bu durumu hem de Kayseri’mizdeki “Gevher Nesibe Şifahanesi” ile yüzyıllar önce öngörmemiş mi?

 - Hastanemizin yapım işinin yılan hikayesine dönmesinin, bir örneği de Kayseri’mizde olan hasta garantili şehir hastaneleri ile bir ilgisi var mı?

 - Corona salgını öncesi Kayseri de koca Devlet Hastanesinin kapatılması, yerine binalar dikilmesi konuşuluyordu. Allah’tan bizim hastanenin ve Kayseri Devlet Hastanesinin imdadına CORONA yetişti!

 - Malum memleketimiz kış memleketi. Hastanemiz sanki Antalya da yapılır gibi granit ve cam kaplama ile yapılmış, granitler de belki ithal! Soğuk kış günlerinde bu yapı ısınacak mı, yakıt masrafları nasıl olacak? Kaplama granitler sürekli dökülmeyecek mi?

 - Geç bile olsa, çok şükür hastanemizin binasını tamamlandı.  Binanın içerisinde hizmet edecek yeterince doktor, hemşire ve sağlık çalışanı vardır inşallah. Malum bunlar olmaz ise bina tek başına sağlık hizmeti veremez.

 Geç ve güç olsa da Yeni Şifahane’miz sağlığa, şifalara vesile olur inşallah. Emeği ve katkısı olanlardan Allah razı olsun. Biraz önce sonsuzluğa yürüdükleri haberlerini öğrendiğim Diriliş dizisinin şifacısı, sevdiğim sanatçımız Artuk Bey (Ayberk PEKCAN) ve Türk Sinemasının kraliçesi, çocukluk günlerimiz de bizlere güzel duygular yaşatan, mavi gözlü sanatçımız Fatma GİRİK hanımefendiye, bütün geçmişlerimize Yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.
Okunma Sayısı: 465
Eklenme Tarihi: 26.01.2022 11:34:42
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!