YEDAM
YEDAM


Yeşilay Develi Temsilcisi Özben Ramazan Şimşek hoca’nın davetiyle Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ismini ve çalışma alanlarını ilk defa geçtiğimiz hafta salı günü Belediye Meclisinde gerçekleştirilen ve YEDAM yetkilisi, Gönüllü DAnışman ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Bahar Akgül hanımın yaptığı bilgilendirici toplantıda öğrendim. 

Hani bir sözümüz var “Ateş düştüğü yeri yakar.” diye. 

Bu ateşlerden belki de en önemlisi bir maddeye veya eşyaya  “bağımlı” olmak. 

İyiştiriciya, uyarıcı maddelere, alkole,tütüne, teknolojik aletlere bağımlı olmak farkında olmadan  kişinin, ailesinin hatta çevresinin hayatını mahvediyor. 

Yeşilay yayınlarında bağımlılık şöyle tarif edilmiş : 

Bağımlılık; kişinin kullandığı bir madde, alkol, nesne veya yaptığı bir davranış (eylem) üzerinde kontrolünü kaybetmesidir. Kontrolsüzce kullanılan her madde ya da gerçekleştirilen her davranış bağımlılık oluşturma riski taşır. Kişiler hayatta birçok şeye karşı bağımlı olabilir. Örnek: madde, alkol, sigara, kumar, teknoloji, herhangi bir eşya veya davranış.”

İşte böylesi bir çıkmaz içerisine düşen kişi veya kişilerin artık çok rahat gidip destek alabilecekleri, bilgi donanımı yüksek, insan ilişkileri mükemmel hizmet merkezleri modern ve Türkiye’nin her yerinde aynı model, tarz ve donantı sistemiyle klinik hizmeti veren Yeşilay Danışma Merkezleri, kısa adı YEDAM olan merkezler var. 

Bilgilendirmeyi yapan Bahar Akgül Türkiye genelinde bu merkezlerin  sayısının 120 olduğunu belirtirken, Kayseri’de de YEDAM Merkezinin bulunduğunu, Düvenönü Mahallesinin arka kısmanda yer alan adreste hizmet verdiğini belirtti. 

Bağımlılık pençesine düşen  veya kendisinin bir bağımlı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişi Yeşilaya ait 115 Danışma hattını 7/24 saat arayabiliyor. 

Bu telefonun karşısında mutlaka uzman bir psikoloğ çıkıyor ve sizin sorununuzu dinliyor. Sizlerden aldığı ve tamamen gizlilik esasına dayanan bilgiler ışığından size en yakın YEDAM Merkezi uzmanlarını harekete geçiriyor ve yapılan görüşmeler sonrası,  siz YEDAM’ın çalışma kapsamına dahil ediliyorsunuz. 

Başvuranların her türlü bilgisi tamamen gizlilik esasına dayılı. Öyle ki bir anne çocuğunun  klinik randevunusa gelip gelmediğini bile uzmanlar cevaplamıyor ve kişiyi çocuğuna yönlendiriyor.  Anlayacağınız gizlilik yönünde sorun yok.

YEDAM’a kişi kendi mürcaat edemiyorsa ailesi de başvurabiliyor. 

YEDAM, Psikolojik destek, Aile Görüşmesi, Sosyal Destek, Grup Terapii, Aile Grup Terapisi ve Yedam Atölye uygulamalarıyla danışmanlarını tedavi etme ve sosyal hayata dönüşünü sağlıyor. 

Eğer gönüllü ve istekli başvuru olduğu taktirde başarı oranının yüzde yüz olduğu belirtiliyor. 

YEDAM’a başvuran kişiler tedavi süreci olumlu geliştiği sürece İŞKUR ve  Meslek Edinme  Atölyelerinden yararlandırılıyor. Ve bağımlı kişilerin sosyal hayata tutunmaları da sağlanıyor. 

YEDAM tüm bu hizmetleri tamamıyla akrışılıksız yani bedavaya veriyor. 

İlçemizde genç, yaşlı, kadın, çocuk her gruptan bağımlı var. Bu kardeşlerimizin bağımlılıktan kurtulmaları için artık güvenilir ve sağlam bir adresleri var : YEDAM...

Buna ulamak ise sadece 115 nolu telefonu samimiyetle ve istekle aramanızdan geçiyor. Okunma Sayısı: 64
Eklenme Tarihi: 22.06.2022 13:48:36
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!