Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi Başlıyor

Her yıl Ağustos ayının ilk haftasında yapılması gereken Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinin yapılmasını beklerken bir de duyduk ki Festival iptal edilmiş.  

Bu durum neyin nesidir, diye sorgularken birden nur topu gibi bir etkinlikle karşılaştık: Uluslararası Develi Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi (!)

Geleneksel hale gelen Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivalimiz  ekonomik sebeplerden dolayı Belediye tarafından yapılamazken, birden  Türk Kültürü gibi  devasa bir konuyu içine alan bir etkinlikle karşılaştık ilçe olarak. Hem de  öyle böyle değil “uluslararası” bir etkinlik...

Bu etkinliğin bir yerine de  Develi ve Seyrani konusu iliştirilince  işte sana oldu  Develi-Seyrani ve Türk Kültürü Kognresi.

Nasıl ama etkileyici bir isim değil mi? 

Bu etkinliğe

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes ve Kayseri Üniversiteleri, Kaymakamlık, Develi Belediyesi, Aerbaycan Milli  Elimler Akademiyası ve Kayseri Olgunlaşma Enstitisünün’de destek verdiğini  Kongre’nin davetiyesinden öğrendik. 

Bu kadar önemli kurumun verdiği  desteğe rağmen  ilçemizde faaliyete başlayan  Altın Madeni’de (sanırım maddi) katkı vermiş. 

İşte böylesine bir Kongre 10.11.12 Ekim tarihlerinde ilçemizde gerçekleştirilecek. 

Konuyla ilgili  geçtiğimiz hafta Belediye Meclisinde yapılan toplantıda Kongre  Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Recep Özkan, bu kongrenin “Bilimsel bir çalışma” olduğunu belirtti. 

Bu kongrede, 150 bildiri sunulacak. Bu bildirilerin 21’i Develi, 22’si Seyrani ve 91’i Türk Kültürü hakkında olmak üzere 134  bildiri 10 ve 11 Ekim tarihleri arasında katılımcılara aktarılacak. 

Kazakistan, Azerbaycan, Belçika, Afganistan, Özbekistan, Kıbrıs ve Yunanistan’dan katılım ve bildiri sunumlarının olacağı da belirtildi. 

Aslında bu kongrenin ikincisi ama işin içine Seyrani’de girince birden 37ci oluveriyor. 

Geçen yıl yapılan  Türk Kültürü Kongresiyle ilgili  üç ciltten oluşan bir kitap basımının yapıldığı söylendi ama şu ana kadar bu kitapları yakından görüp inceleme fırsatını bulamadık. Sanırım bu  kongrede yayınlanan tebliğler de kitaplaştırılacak ki bu tebliğleri sunanlara bir akademik destek olsun. 

Kongrede sunulacak tebliğlerin ilginç başlıkları var. Bunları merak edenler 10 Ekim günü Mustafa Aksu Kültür Merkezinde, 11 Ekim günü ise Devali Lisesinde gerçekleşecek oturumlara katılarak bu tebliğlerin sunumunu izleyebilirler.

Bu tür kongreleri gerçekleştirmek  için ciddi bir çaba gerekiyor ve bu çabaların sonuna gelinmiş bulunuyor. 

10 Ekim Perşembe günü Mustafa Aksu Kültür Merkezinde başlayacak olan bu Kongreye umarız  hemşehrilerimiz gereken ilgiyi gösterir.

Yazımızın başında dediğim gibi Türk Kültürü gibi devasa bir konu başlığı içerisinde gerçekleşecek bu Kongre bakılım kültürümüzün bilinmeyen hangi yönlerini ortaya koyacak ve Develi ile Seyraninin tanınmasına ne kadar etki edecek ? 

Bu hep birlikte göreceğiz. Okunma Sayısı: 183
Eklenme Tarihi: 8.10.2019 15:35:20
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!