Seyrani Festivaline “son”


Geçtiğimiz günlerde Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen bir toplantıya katıldım. 

Toplantının amacının Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivaliyle ilgili olduğunu zannediyordum ama meğer Festivalin “sonunun” toplantısıymış da haberimiz yokmuş.

Vay Develim vay! 

Sözüm ona zengin ortağımız olacak(!)tı. 

Gelinen noktada Develi Belediyesi  Seyrani Festivalini bile yapamayacak bir duruma düştü. Vah ki vah !...

35 yıldır yapılan festival  30 yıldan beri Temmuz ve Ağustos aylarında yapıldı.  Neden ? 

Çünkü bu tarihlerde ilçemize  yurt içi ve yurt dışından yüzlerce misafir geliyor. İlçenin nüfusunda ciddi artış meydana geliyor.  

İşte onun için bu kalabalığa hem Seyrani’yi tanıtmak hem de  birkaç gün gece ve gündüz süren etkinliklerle ilçe ekonomisine  katkılar sağlamak için bu tarihler belirlenmişti. 

Çokta iyi sonuçlar alınmıştı. Hatta Sanayi ve Ticaret Panayırlarının kurulduğu dönemlerde adeta 24 saatlik bir ekonomik canlılık bile sağlanmıştı. Ancak yine aynı zihniyetin yönetiminde Ticaret ve Sanayi Panayır etkinlikleri kaldırıldı. 

Şimdi ise  Ağustos ayının ilk haftasında yapılan Seyrani Kültür ve Sanat Festivali kaldırıldı. 

Efendim  kaldırılmadı, Ekim ayına alındı, Uluslararası Türk Kültürü ve Aşık Seyrani Konferansıyla birleştirildi derseniz, Ben de size güler, geçiniz efendim geçiniz, derim. 

Yıllarca bu etkinliklerin tertip komitesinde bulunan biri olarak söylüyorum, gerçekten bu kararla hem Develi’ye hem de Aşık Seyrani adına büyük kötülük yapılmıştır. 

Bakın geçmişte sanatçı Hüner Coşkuner, Pınar Dilşeker, Kıraç, Funda Arar, Safiye Soyman gibi pek çok sanatçı ilçemize gelerek açık hava konserleri vermiş bu konserleri, bırakın Develi’yi Develi dışından bile binlerce insan izlemeye gelmişlerdi. Bu süreç içerisinde bir esnaf kardeşimizin dediğini hiç unutmuyorum. Esnaf kardeşimiz bana  yıllık kirasına sadece şenliklerin akşamında yaptığı satışlarla karşıladığı belirtmişti. 

Zaten  bu etkinliklerin amacı da ilçeye  ekonomik, sosyal ve kültürel katkı sağlamak değil miydi ? 

Zengin ortak, zengin ortak denildi. Gelinen nokta  3 günlük festivali bile yapamayan bir belediye ve ilçeye döndük, yazık çok yazık !Okunma Sayısı: 250
Eklenme Tarihi: 6.08.2019 15:07:58
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!