Saray Halı
SARAY HALI

1972 yılında zamanın Belediye Başkanı merhum Enver Yolaç,  Kayseri’de Atlas Halı Fabrikası yönetiminden ayrılan bir kaç girişimcinin ilçemizde bir halı fabrikası açma girişimlerine destekler vermiş,  o yıllarda kalkınmada öncelikli bölgeler arasında yer alan Develi’ye  “SARAY” adıyla bir halı fabrikasının kuruluşu gerçekleştirilmişti. 

Saray Halı Güneyaşağı mahallesinde halk arasında “Yavşanlık” olarak tabir edilen alanda hızlı bir şekilde inşaat çalışmalarını tamamlamış ve “Saray Halı” markasıyla üretime başlamıştı.  

Saray Halı kısa sürede tüm ülke çapında tanınan ve tercih edilen bir halı markası haline dönüştü. 

Saray Halı markası Develi için’de  adeta bir prestij haline geldi.  İlçe dışında “...Saray Halı’nın üretildiği yer!”  cümleleriyle Develi tanıtılır hale geldi. 

Halı üretimi için tamamen entegre bir tesis olarak kurulah Saray Halı  bünyesinde binlerce işçi istihdam etmeye başlamasıyla birlikte ilçemiz  sosya ekonomik yapısına da büyük katkılar vermeye başladı. Saray Halı sayesinde ilçemiz ekonomisi büyürken nüfus artışına da önemli katkıları oldu. 

Saray Halı  “Biz Bir Aileyiz.” mottosuyla  çalışanlarına  sahip çıkmış, onların sendikal haklarına saygı duymuş, çalışanları için kurduğu yapı kooperatifi sayesinde binlerce çalışanını ev sahibi sapmış, çalışanlarını hiçbir zaman mağdur etmeyen bir kuruluş olarak her zaman örnek olmayı başarmış bir kuruluştu. 

Bu gün kadar yüzlerce kişi Develi dışından gelerek Saray Halı’da  yönetim ve işçi pozisyonlarında çalışmış, onlara Develi’yi sevdirmiş bir kuruluşumuzdu. 

80’li yıllarda Antalya’dan ilçemize gelerek fabrika müdürlüğü görevini üstlenen merhum   Cengiz Tuncer 17. dönem Kayseri milletvekili seçilmiş 18. dönem ise Antal’ya milletvekili olarak meclise girmiş ve Ulaştırma Bakanı olmuştu. 

Hakkı Kurmel, Necati Kurmel, Fahrettin Arar, Lütfü Özden gibi değerli isimler fabrikanın kurucu isimleriydiler. Bu isimler sayesinde Develi Saray Halı’ya kavuşmuş, ilçe olarak da büyük kazanımlar elde etmişti. 

Saray Halı 80’li ve 90’lı yıllarda Türkiyenin 500 büyük şirketi arasında yer almayı başarmış, Develi’den Avrupaya, Amerikaya, Orta Doğu’ya ve  Asya bölgesine yaptığı ihracatlarla da ülkemize önemli kazanımlar sağlamış bir markaydı. 

Develi’ye gelen  başbakanlar, bakanlar, Vekiller, valiler, büyükeliçiler, iş insanları mutlaka fabrikayı ziyaret ederler, Saray Halı tesislerinden ayrılırlarken de övgüyle bahsederlerdi. Bu açıdan Saray Halı Develi’nin bir yüzakıydı. 

Saray Halı  eğitime çok önem veren bir firmaydı. İlçemizde 2 okul ile Mustafabeyli köyüne bir yatılı okul yaptırmış, bünyesinde çalışan işçilerin okuyan çocuklarına  burs vererek onların eğitim hayatına da destek vermiş bir kuruluştu. 

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Her fabrika bir kaledir.” sözünün ilçemizde karşılık bulduğu bir isimde Saray Halı!

Ancak ne var ki bu güzelim işletme son yıllarda girdiği ekonomik sorunlar nedeniyle sıkıntıya düşmüş 2018 yılında konkordato talep etmek zorunda kalmış, bu zorlu süreçten yine kendi gücü ve imkanlarıyla 2019 yılında çıkmayı başarmıştı. Bu durum ilçmizde mutlulukla karşılanmış ancak ülkemizde edevam eden ekonomik sorunlar nedeniyle  Saray Halı eski üretim gücüne ulaşamadı. Gelinen noktada 31 Ocak tarihi itibariyle halı fabrikası  üretim tesi tamamen kapatılma kararı alındı ve büysenide çalışan işçilere teşekkür etti. 

Böyle bir tesisin kapanması gerek ülkemiz gerekse Develi açısından önemli bir kayıp oldu. 

Böyle bir tesisin kapanması karşısında Develi’nin sessizliği ise şaşkınlık verici.  Saray Halı’nın kapanması Develi için çok büyük bir kayıp oldu. 

Umuyorum  o güzel tesis  en kısa sürede Develi ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek bir işletme olarak kapılarını hizmete açar!Okunma Sayısı: 70
Eklenme Tarihi: 25.01.2023 12:13:14
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!