Nedir bu çevre düşmanlığımız ?

Tüm canlıların yaşam alanı kuşkusuz çevreleridir.

Çevre deyince tüm canlıların ortak yaşam alanı olarak değerlendirmemiz lazım.  Çevremizi  bozuyorsak bilinki kendi yaşamımızı bozuyor, hatta yok ediyoruz demektir. 

Son yıllarda toplumda  çevre bilincini geliştirmek için  önemli çalışmalar yapılıyor. 

Ancak bu çalışmalara karşın yinede gelinen noktada ülke olarak  hiç de iyi bir noktada değiliz.  İlçe olarak ise gerçekten çok kötü bir durumdayız. 

Çevre konusunda herkeste bir umursamazlık, bir aymazlık, bir boşvermişlik var ki  sormayın gitsin !

Bir zamanlar adı “Yeşil Everek” olan Develimiz  adeta tarumar edildi. 

Bir ELBİZ’imiz, Bir KÖŞKPINAR’ımız vardı ki dillere destandı. 

Bir ÇAYİÇİMİZ, bir DEREBAHÇEMİZ vardı ki yeşilliklerden yürüyemezdiniz.

Bağlar, bahçeler bakımlı ve yemyeşildi. 

İnsanlar buralardan beslenirdi.

Bir Ağsuyumuz (aksu) vardı ki içenlerin dişleri sızlardı soğuktan. 

Elbiz’de buzdolabı kullanılmaz, havuzunda kavun, karpuz, üzüm soğutulurdu. Gazlı içecekler ve ayran oradan alınır servis edilirdi ama gerçekten buz gibi olurdu. 

Elbizden çıkıp, Köşkpınar üzerinde bahçe sulamak için  kullanılan suyun aktığı arklara ayağınızı 2-3 dakika sokamazdınız, ayağınız adeta donardı.

Fark ettiyseniz hep geçmiş zaman ekiyle  tamamladım ilçemizin bu özelliklerini. 

Peki ya şimdi öyle mi ? 

Dışarıdan gelen ve Develinin  yukarıda saydığım bu özelliklerini bilen bazı vatandaşlar “Ne olmuş bu Develi’ye?” diye sormadan edemiyorlar.

Ne yazık ki ilçemizin bu güzel özelliklerini koruyamadığımız gibi  elde avuçta kalan küçük bir alanı bile koruyamıyoruz.  Elbirliğimizle buraları da mahvetmek, üç beş kuruşluk ranta göz yummak adına  tarumar edilmesine göz yumuyoruz. 

Aslında tarumar edilen Develi değil GELECEĞİMİZ ! 

Eskiden yeşilliğinden gökyüzünün bile zor görüldüğü KÖŞKPINAR artık öyle değil.  Apartmanlar adeta Köşkpınar’ın bağrına saplanmış hançerler gibi duruyor.  

Belediye Elbiz’e elini bile uzatmıyor. Su kaynaklarının üzerine koca koca binaların betonları döküldü artık Ağsuyumuz da yok.  Elbiz, Köşkpınar gibi yerlerde pet şişe su içiyoruz. Eskiler bu durumu  görse akıllarını kaybederler!

Bunca hoyratlığımıza birde vatandaşların atıkları var ki  bu durumda insanı gerçekten üzüyor ve geleceğimiz açısından düşündürüyor. 

Köşkpınar yolu üzerine oturanlar tüm yol üzerini çekirdek atıklarını, cips paketlerini,  pet şişeleri, cam şişeleri gelişi güzel yol üzerine atarak  çirkin bir görüntü meydana getiriyorlar. Ve bu durum her gün böyle devam ediyor. Hiçbir görevli de bu duruma dur demiyor. 

Bu hoyratlık ve cehaletle farkında değiliz ama geleceğimizi,  çocuklarımızın yaşam alanlarını yok ediyoruz. 

Doğa ise bu durumun intikamını bir gün mutlaka alacak  ve biz o zaman bağırsakda, dövünsek de iş işten geçmiş olacak. Okunma Sayısı: 251
Eklenme Tarihi: 11.06.2019 15:36:34
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!