Muhtarlar için gerçekten zor

Muhtarlar için gerçekten zor


Muhtarlar halkın devletle bağının en yakın halkası. Mahalleli herhangi bir sorunu olduğunde en yakınında olan ve kolayca ulaşabildiği muhtarına gidip ona derdini anlatıp, derdine  çözüm arıyor. 

Muhtarlar’da ellerinden geldiğince mahallelisine yardımcı olmak için çaba gösteriyor. 

Malumunuz Ramazan ayındayız. Ramazan ayında birçok hayırsever, kurum ve kuruluşlar yardımlar dağıtıyor.  Bu yardımları dağıtmak için ise ağırlıklı olarak muhtarlardan destek alıp, ihtiyaç sahiplerine bu yardımları ulaştırıyorlar. 

Gelin görün ki birçok muhtar bu yardım dağıtma olayından dolayı zor durumdalar. 

Muhtarlar yardımların dağıtılması için  kendilerinden destek alınmasından memnunlar. Çünkü mahalleyi en iyi bilen kendileri. Ellerinden geldiğince ihtiyaç sahiplerine gelen yardımları ulaştırmaya çalışıyorlar. Hatta bunun da ötesine geçip kendileri birçok kapıyı çalarak yardım toplayıp mahallelerindeki  zor durumdaki insanlara ulaştırma çabasına giriyorlar.  

Gelin görün ki bu Ramazan ayında muhtarların kapıları yardım talebi için her zamankinden daha fazla çalınmaya başladığı için muhtarlar da ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.  Birde gelen yardım az, mahalle de ihtiyaç sahibi çok olunca  yardımları dağıtmada oldukça zorluk çekiyorlar. Yardım alamayanlar muhtara  tepki gösterip, ayrıcalık yaptığı yönünde tepkiler gösteriyorlar. Muhtar yardım alamayanlara bir türlü gerçeği anlatamıyor veya karşısındaki anlamak istemiyor. 

Geçenlerde gazetemize gelen bir muhtar bu konuda çok dertliydi. Muhtar’ın anlattığına göre  Develi belediyesi üzerinden Büyükşehir Belediyesi yardım kolileri göndermiş.  Bu mahalle muhtarını da çağırmışlar ve 4 adet yardım kolisini muhtara teslim etmişler.  Mahalle 2000 haneden fazla ve ihtiyaç sahibi yüzlerce haneyi geçiyor. Muhtar da ister istemez “Ben bu yardımı nasıl dağıtıyım, kime vereyim? Yardım kolisini verdiğim kişinin yan komşusu bana niye yok? diye sitem edip, adam kayırdığımı söylüyor. Belediyeden yardımı almasam yetkililer mahalleliye yardımı muhtarınız almadı diyor, mahalleli bana tepki koyuyor. Ne yapacağımı şaşırdım ?” dedi. 

Aynı muhtarın birkaç hayırseveri arayarak  yardım dağıtıp dağıtmadığını sorduğuna da bizzat şahit oldum.  Hatta bir hayırseverin yardım dağıttığını duyunca, uzakta olan iş yerine yaya  olarak, koşar adımla gittiğine bizzat şahit oldum.

Muhtarlarımızın bazılarından edindiğim bilgilere göre bu yıl yardım almak  için kendilerine ulaşanların sayısının geçmiş yıllara göre daha çok olduğunu, dağıtan sayısında ve miktarlarında ise azalma olduğu yönünde.

Ekonomik şartların ağırlaşması, işsizliğin artması, pandemi nedeniyle  ağırlaşan yaşam şartları bu artışın en önemli nedenlerinden. İnsanlar her geçen gün ekonomik şartların zorluğunu daha yoğun hisseder hale geliyor. 

Muhtarlar ise bu sorunu en yakından hisseden ve görenler olarak ne yapacaklarını adeta şaşırmış durumdalar. Kapılarını çalanların sıkıntılarına çözüm bulmak için çaba göstermelerine rağmen yine de mahallelisinin eleştirisinden kurtulamıyorlar. 

Bu Ramazanayında mahalle muhtarlarımızın işleri gerçekten zor.  Okunma Sayısı: 117
Eklenme Tarihi: 20.04.2021 15:17:40
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!