Hüzün Yılı

Türk Edebiyatının Usta kalemi şair, yazar, fikir adamı Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK'in beni çok etkileyen bir kitabı var. İsmi “Çöle İnen Nur” olan roman tadında bu kitapta Necip Fazıl Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’nın doğumunu, hayatını, mücadelesini ve vefatını çok veciz bir şekilde anlatır. İlk okuduğum zaman çok etkilendiğim bu kitabı çocuklarıma ve herkese tavsiye ettiğim gibi okurlarıma da tavsiye ediyorum.

 Necip Fazıl bu eserinde Peygamber Efendimizi en çok etkileyen olaylardan biri olarak kıymetli eşi Hazreti Hatice Annemizin vefatını ve efendimizin oğlu İbrahim dışındaki bütün çocuklarının annesi olan eşinin kaybından nasıl etkilendiğini anlatır. Peygamber efendimizin eşini kaybettiği yıla hüzün yılı deniliyordu kitapta. Aynen üstadın tanımladığı gibi 2020 yılı benim, kardeşlerim ve ailem için hüzün yılı oldu. Kıymetli varlığımız Anne’miz Nimet KILIÇKAYA takvimler yeni bir yılı, 01 Ocak 2020 tarihini gösterirken sabaha karşı saat 02.45'te bizleri öksüz bırakarak ruhunu Yüce ALLAH(C.C.)'ımıza teslim edip hakka yürüdü. Sevgili annem ve bütün geçmişlerimizin ruhları şad, makam ve mekanları cennet olsun. Alemlerin efendisi Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed(S.A.V.)’e komşu olsunlar.

Anneciğim 24.12.2019 Salı günü Saat 09.30 gibi ambulans ile Kayseri Şehir Hastanesi geldi. Acil Serviste MR’ı çekildi. Maalesef beyin damarlarında ciddi tıkanmalar olmuştu. Yaklaşık (5) yıl önce geçirdiği rahatsızlığı son (2) ay içerisinde sıklıkla tekrarlıyordu. Ayakta ve gayet iyi idi, ancak durumu bir anda değişiyordu. Anneciğimin duran kalbi sık sık emboli denilen pıhtı üretiyor, bu pıhtılar vücudunun çeşitli bölgelerine kan yoluyla taşınıyor, ancak yolda çözüldüğü için tıkanmaya sebep olmuyordu. Annem ayakta kısa süreli konuşma kaybı ve hareketsizlik yaşıyordu. Ama son seferinde öyle olmadı, pıhtılar Anneciğimin beyin damarlarını tıkadı. Maalesef Anne’ciğimi kaybettik, 01 Ocak 2020 Çarşamba günü Develi Çarşı Camimizde kıldığımız ikindi namazını müteakip Develi Şehir Mezarlığında O’nu ebediyete uğurladık. Güle, güle git ANAM, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V.)’e komşu ol, gözün arkada kalmasın…

 Yüce Allah(C.C.)’ımız Kerim Kitabı Kur’an da; İsrâ Suresinin 24. Ayetinde “Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: "Rabbim!, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara merhamet et, acı.", Bakara Suresinin 156. Ayetin de de "Muhakkak Allah'tan geldik, dönüşümüz de O'nadır." buyuruyor. Yüce yaradanımızın fermana karşı boynumuz kıldan ince, BAŞIMIZ SAĞOLSUN. Aldığın her nefes, varlığını bilmek yeterdi be ANAM. Rabbimiz seni cennet bahçelerinde gölgelenenlerden eylesin. Dua ediyor, dost, arkadaş ve okurlarımdan anam ve cümle geçmişlerimiz için dualar istirham ediyorum.

 Varlık sebebim, beni ve kardeşlerimi dünyaya getiren, koruyan, kollayan, evimizin direği ANAM’a, ANNE’CİĞİM’e Yüce Rabbimizden, Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdiği gibi merhamet etmesini, acımasını, şefkati, merhameti ve rahmetiyle muamele etmesini niyaz ediyorum. Sevgili Anneciğimin vefatı dolayısıyla cenazemize katılan,  telefon, sosyal medya ve diğer ulaşım araçları ile arayıp soran, dua, temenni ve taziyeleri bildirip acımızı paylaşan bütün eş, dost, hısım, akraba, arkadaş ve çok değerli komşularıma, Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Memduh BÜYÜKKILIÇ beye, Kayseri Mali Müşavirler Odası’nın değerli başkanı Sayın Ali YEDİKAYA ve yönetim kurulu üyeleri ile bütün mali müşavir dostlarıma, saygıdeğer Develi Belediye Başkanımız Sayın Mehmet CABBAR bey ve çok değerli Belediye çalışanlarına, Seyrani Gazetemiz ve değerli sahibi Sayın Hakan BAYRAKTAR beye, Kayseri Develi’liler Derneği’mizin saygıdeğer başkanı Sayın İsmail ARSLAN bey ve bütün dernek üyelerine ailemiz adına en derin selam, saygı ve teşekkürlerimi arz ediyorum. Yüce Rabbimizden sizlere ve bütün sevdiklerinize hayırlı, sağlıklı, mutlu uzun ömürler ve nice, nice taze, yeni yıllar görmeyi nasip etmesini diliyorum.

 Bazen dost ve arkadaş sohbetlerinde konuşurken, Develi’mizin Şehir Mezarlığından bahisle buranın bulunduğu yerin merhum dedem İbrahim KILIÇKAYA ve kardeşi amcamıza ait “Tepeli Tarla” olmasına rağmen maalesef burada bizim bir mezarımız yok diye hayıflanır, sakinlerinin güle güle yatmasını dilerdim. Bu tarla 1980’li yıllarda oldukça düşük bir bedel ile istimlak edilerek, helal hoş olsun belediyemize geçmiş ve şehir mezarlığı olmuş. Şimdi Anneciğimin vefatı dolayısıyla dedemizin tarlasında bizim de mezarımız oldu. Tekraren bu kabristanda metfun olanlar ile cümle geçmişlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.   

 Hoşça, dostça ve sağlıkla kalın…Okunma Sayısı: 1378
Eklenme Tarihi: 7.01.2020 13:58:09
Ziya ÖZBEK
Basta Annenizin ve bütün gecmislerimize Allah rahmet eylesin mekanlari cennet olsun Allah sabirlar versin Develimize de selamlar olsun Ayhan kardeşim
9.01.2020 07:17:24