Güzel Bir Operasyondu
Güzel Bir Operasyondu

20.12.2021 gecesi döviz büfelerinin ve bankaların kapalı olduğu bir zamanda yapılan operasyon, güzel bir operasyondu doğrusu. Bir zamandır yükselmesine mani olunamayan veya olunmayan dövizin üç beş saatte beli kırılmış, bazı vatandaşlarımız davul zurna eşliğinde halay bile çekmişlerdi. Benim de aklımdan, yapmıyormuş gibi yapmadan, yapmak herhalde bu şekilde olsa gerek düşünceleri geçmişti. Merhum Erbakan Hoca’nın tabiri ile sizi gidiler sizi diyerek usulca seslenmiş, inşallah operasyon işe yarar diye temenni de bulunmuştum. Ne varlığa seviniriz, ne yokluğa üzülürüz, hayallerle avunuruz maalesef. Nerelerden gelmiştik, hedef neydi! Yaklaşık bir sene önce 7,44 TL’den gelip 18 TL’ye çıkan, operasyon ile 13 TL’ye gerileyen dolara pek bi sevindik. Adeta ölümü görüp sıtmaya razı olduk, ne yapalım bağışıklık düşünce her türlü mikrop vücuda zarar veriyor.

Dövize endeksli vadeli mevduat ile döviz kuru garantisi vererek TL’ye dönüşümü teşvik etmek çok yeni olmasa da kısa vade de işe yarayan bir operasyon oldu. Şimdilik kaydı ile dövizin harareti düştü gibi. Operasyon etkisini gösterdi, 18 TL’ye tırmanan dolar boşalmaya başladı. Bir dostum haklı olarak sormuş “Dolar bu şekilde düşüyordu da, neden şimdiye kadar böyle bir hamle yapılmadı?” diye. Bu soru üzerine ilk aklıma gelen cevap “Kasa ve kese meselesi. Birilerinin değirmenine su taşınması gerekti. Allah akıl fikir versin.” oldu. Değirmene su taşındı, kasalar doldu ve sonra da alkışlama görevi bize düştü. Nasıl çıktığını, çıkarıldığını görmedik ama inişine pek bir mutlu olduk. Cebimize giren nedir, çıkan nedir görmeden, bilmeden. Şahsen beni ve insanlarımızı ilgilendiren tarafı ne olacak bakacağız. Daha cebimize ve aklımıza girmeden nominal artırımlı ücretleri eriten zamlar duracak mı? Daralan ve yok olma noktasına gelen hane halkı bütçesine bir katkısı olacak mı bakacağız. 

Faiz, Nas derken yapılan operasyon ile bütün millet faizci oldu. İşin özü, özeti bu! Bankada parası olanların gözü aydın. İnşaallah bu yamalar yırtığı kapatır ama çok zor görünüyor. Dövizi olan, senedi olan kim varsa satıp satıp dövize endeksli vadeli hesaba yöneliyor. Faizleri de el şaklatan, davul zurna çalan garip gureba ödeyecek. Yazılan ekonomi kitabının özeti bu olsa gerek. 21 Aralık 2021’de banka şubelerinde müthiş kuyruk varmış, mütedeyyin insanlarımız işlem yapmak, dolar, euro, senetlerini satıp dövize endeksli vadeli TL hesabı açmak için kuyruktalarmış. Bu arada uzun süredir ülkemiz ekonomisine katkısı olsun düşüncelerim ile borsada tasarruf, yatırım amacıyla değişik zamanlarda ufak, ufak aldığım senetler buhar oldu, faizin, faizcilerin hışmına uğradı. Ülkemiz ekonomisine, şirketlerimize destek olsun diye yaptığımız küçük tasarruflar boşa mı idi acaba, feda olsun ne diyelim.

Yeni yılımızın vergi/ceza zamları da ilan edildi. Faturalar can yakarken korkudan gaz yakamayan milletin gazı, sahte muştularla alınmaya başlandı. Ne yapsın vatandaş diyeceğim ama kabak yine onun başına patlıyor, farkında mı bilmem? Yapılan operasyon dolayısıyla yeni Hazine ve Maliye Bakanımız, kurun hızla yükselip inmesinde çarpılan küçük yatırımcıdır, dedi. Ayne öyle çarpılan belli de çarpan kim? Ağızdan çıkan sözleri kulaklar duyuyor mu acaba? Yüce Allah milletimize feraset versin. Acizane yıllardır yapmaya çalıştığımız küçük tasarruflarımız ve devletimize duyduğumuz güven ile bizde çarpılanlar safında yer aldık. Hiç çarpanlardan olmadık çok şükür hep çarpıldık. Çarpanlar ise arzı endam edip, göbek ve ense büyüten, Ankara da bile kolu olanlarmıdır acep?

80’e yaklaşan yaşı ve dinamizmi ile hala ülkemizin, şehrimizin ve milletimizin problemlerine çözümler üretmeye, çözümlerini yetkililere duyurmaya çalışan, Kayseri’mizin hafızası, değerli ağabeyimiz Kadir DAYIOĞLU, Kayseri Gerçek Haber Gazetesi”ndeki bir yazısında şöyle yazmıştı. “Türkiye’nin ihtiyacı olan şey faizi indirmek değil, yüksek enflasyonu çözmektir. Bunun da yolu diyet yapmaktan yani risklerden uzak durmaktan geçiyor. Kilosuna, yaşamına dikkat etmeyen bir kişinin eninde sonunda yüksek tansiyon veya şeker ya da kolesterol sorunuyla karşılaşmasında olduğu gibi risklerini düşürmeyen bir ekonomi de eninde sonunda yüksek enflasyonla, kur riskiyle, işsizlik artışıyla karşılaşır. Tansiyon, şeker veya kolesterol sorunu nasıl ağrı kesiciyle çözülemezse ekonomi de risklerden kaynaklanan sorunlarını faizle oynayarak çözemez.” Mahfi EĞİLMEZ hoca da web sayfasında “Bir toplantıda Keynes’e biraz da dalga geçmek amacıyla sormuşlar: “Üstat gerçeklerin teorinize uymadığını görürseniz ne yapardınız?” Keynes yanıtlamış: “Teorimi değiştirirdim. Siz ne yapardınız?” Biz teorimizi gerçeklere uydurmak yerine gerçekleri teorimize uydurmak konusunda kararlı gibiyiz” satırlarına yer vermişti. Bu satırlar son zamanlarda ülkemizin yaşadığı ekonomik problemleri özetle ne güzel izah ediyor.

Yeni yılın ilk saatlerinde millet olarak yaşayacağımız muhtemel sıkıntılarının öncülerini hafiften görmeye başlayınca yeni yılımız kutlu olsun demeye dilim varmadı. İnşallah yeni yılımız geldiği gibi devam etmez ümitlerimle 2022 yılının, hayırlı olmasını, iyiliklere ve güzelliklere vesile olmasını diliyorum. Okunma Sayısı: 491
Eklenme Tarihi: 11.01.2022 11:23:25
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!