Farklı bir meclis

Cumartesi günü yeni dönemin ilk Belediye Meclisi toplantısı gerçekleşti. 

Kulislerden edindiğimiz bilgilere göre farklı bir meclis toplantısı yaşanmış. 

Öncelikle Cumhur İttifakı olarak Ak Partisi ile birlikte seçime giren MHP’li belediye meclis üyeleri  seçimlerin hemen sonrasında Ak Parti’den istifa ettiler ve partilerine geçtiler. 

Bu durumda  mecliste partilerin dağılımı şöyle oldu : (Başkan hariç) Ak Parti 12, MHP 5, BBP 4 ve İYİ  Parti 4 

Bu tabloya bakıldığında Ak Parti’nin meclis yapısında pek de rahat görünmüyor.

Nitekim Cumartesi günü yapılan Belediye Meclisi toplantısında da  Başkan ve Ak Parti Meclis üyeleri bu sayısal azlığın sıkıntılarını yaşadılar. Kısa sürede sonuçlanacağını umdukları  toplantı beklenenden uzun sürdü. Toplantıya ara verildi, toplantıya katılamayan Ak Partili bir üyenin Kayseri’den gelmesi sağlandı.  

Toplantı başlanğıcında muhalefet meclis üyelerinin ortak hareket etmesi sonucu  MHP  listesinden meclise giren Ali Kabak’ın daimi encümenliğe seçilmesi, en azından Ak Parti tarafının beklediği bir gelişme değildi. 

İkinci daimi meclis üyesinin de muhalefetten seçilmesine önlemek için  yoğun telefon trafiği yapıldığı,  MHP grubuna gelen bazı uyarılar sonrası, son anda Ak Parti adayı İsmail İzmirli desteklendi ve    bir yıl görev yapacak daimi encümen üyeliğine Ali Kabak ile İsmail İzmirli seçilmiş oldu. 

Eğer muhalefet birlikteliği bozulmamış olsaydı  belediye tarhinde belki de ilk  defe daimi encümen üyeliğinin iki üyesi de muhalefetten oluşacaktı. 

Diğer yandan meclis komisyonlarında   bir önceki dönemde muhalefete hiç yer verilmez iken Cumartesi günü yapılan komisyon üyeliklerinde üye sayısı 3’ten 5’e çıkarıldı ve  her komisyonda bir ve birden  fazla muhalefet grubundan üyeler yer aldı. 

Yeni meclisin bir görevi de  2018 yılı faaliyet raporunun onaylanması.  Sanırım Başkan bu rapor oylamasında biraz zorlanacak. Muhalefeti oluşturan meclis üyeleri Başkan’dan cevaplaması için bazı sorular soruyorlar.

- Belediyenin banka ve piyasaya borcu ne kadar ? 

- Belediye blançosunda (ortalama) 40 milyon lira  borç gözükürken bu borç kalemleri ve kimlere ödeme yapılacağı neden belirtilmiyor ? 

- Doğrudan temin ihalelerde yatırım bütçesinin yüzde 10’unu geçmemesi gerekirken  bu oran  neden yüzde 30’u geçmiş gözüküyor.

- Kayseri Gaz’ın  asfalt ve parke bozulması için  para ödedi mi ? Ödedi ise asfalt yapımı için neden kredi çekildi ?...

Meclis toplantısında bu soruların cevapları verilmiyor ancak gelecek toplantılarda bu konularda sanırım detaylı açıklamalar bekleyecek meclis üyeleri.

Yeni dönemin Belediye Meclisi çok parçalı oluştu. Bence demokrasimiz adına olumlu bir gelişme. Başkan farklı talepleri ve  uyarıları da  artık dikkate almak zorunda.  

Cumartesi günkü ilk meclis çalışması bize gösterdi ki bu meclisin çalışmaları  daha önceki meclislere benzemeyecek.  

Aslında soran, sorgulayan, dürüst, samimi bir meclis yapısı hem Başkan’a hem de Develi’ye çok faydalı olur. 

Umarız meclis üyeleri son güne kadar bu duyarlılıklarını korurlar. Okunma Sayısı: 544
Eklenme Tarihi: 16.04.2019 16:39:17
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!