Dolar dolsa ne olur, dolmasa ne olur ?

Dolar dolsa ne olur, dolmasa ne olur ?

“Derdime vâkıf değil cânan beni handân bilir / Hakkı vardır şâd olanlar herkesi şâdan bilir / Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil / Çektiğim âlâmı bir ben birde Allah’ım bilir.”Azerbaycan Türkçesi ile unutulmaz eserler veren ve asıl adı Mehmet olan Türk Dünyasının büyük şairi Fuzûlî  (1483 – 1556) böyle diyor. 

Son zamanlarda ekonomik yönden yaşanan sıkıntıları ve dengesizlikleri görünce nedense aklıma bu dizeler düştü. Kitabını yazmasak da ucundan, kıyısından ekonomi kitabı okumuş biri olarak susmaya gönlüm razı olmadı. Türkiye’miz üstü kapalı diyeceğim ama çok da kapalı  değil alenen, açıkça devalüasyonlar yaşıyor. Birilerinin zannettiği gibi yabancı paralar değer kazanmıyor maalesef bizim milli paramıza değer kaybettiriliyor, paramız her geçen gün pul ediliyor. Bu arada Azerbaycanlı kardeşlerimiz paraya pul diyorlar ama bizim anladığımız mana da değil. İnsanlarımız hergün fakirleşmeye devam ediyor, esnaf, tacir bu gün sattığını ertesi gün aynı fiyatla yerine koyamıyor, satmaktansa satmamak daha iyi diye düşünüyor. Bu durumlar ekonomimizi ve insanlarımızı sıkıntılar yaşamaya mahkum ediyor. 

Milli paramız hergün değer kaybedip yabancı paraların karlışılığı yükselince bazı aklı evveller maaşı dolarla, avroyla mı alıyorsunuz artarsa artsın ne olacak, siz TL’ye güvenin diye aklımızla dalga geçiyor. TL’mize güven hergün azalıyor, bankalarımızda mevduatların çoğunun yabancı para cinsinden olduğu ifade ediliyor. Türk toplumu olarak bizler ücretlerimizi/maaşlarımızı dolarla, avro ile almıyoruz ama bizim aldığımız şeyler maalesef hep dolarla, avro ile ithal edildiği veya ithal edilen hammadelerle üretildiği için dolar, avro bizi Amerika’lıdan, Avrupalı’dan daha fazla ilgilendiriyor. Bu yabancı paraların simgelerini her göründüğümüzde yüreklerimiz sıkışıyor. Şimdi herkes gardını bu ecnebi paralarına göre alıyor. 

Geçenlerde mahallemizde yürüyordum, yaya yollarına fotokopi ile çoğaltılmış dolarların saçılmış olduğunu gördüm. Latife olsun diye resimlerini çekip “128 Milyar Dolar Nerede diye soruyorlardı ya, buradaymış bizim mahallede. Kayseri, Melikgazi, Esenyurt Mah. Erciyes Bulvarı.” Diye yazarak sosyal medya da paylaştım. Hatırlarsınız bir ara “128 Milyar Dolar Nerede” sloganı sıklıkla tekrarlanıyordu. Benim, dolarlar buradaymış paylaşımım işin latifesiydi ama yakında dolarların nerede olduğu ortaya çıkacak herhalde. Malum dolar epeyce yükseldi bozdurmanın kazanca, kazanç eklemenin tam zamanı. Son zamanlardaki hareketlenmelere biraz da bu yönden bakmak gerekiyor.

Ülkemizde uygulanan düşük kur ve/veya yüksek kur politikaları tamamıyla bilinçli olarak uygulanıyor. Bir de diyorlar ki “Bizde dalgalı kur rejimi uygulanıyor, kurlar serbestçe belirleniyor.” Siz bu söylemlere inanıyormusunuz bilmem ama ben inanmıyorum, inanamıyorum. Bizim kur rejimi dalgalı değil de sanki dalgacı gibi bizimle dalga geçiyor sanki. Eğer kur rejimi serbest olsa ülke bir veya bir kaç adamın ağzından çıkacak olan sözlere kilitlenir mi? Ülkede kriz üstüne kriz yaşanır mı? Yaşanmaz elbet ama bizde yaşanmıyor gibi yapılıyor, ortalık yansa bizim yetkililerin hiç umurunda değil. Bu durum da gösteriyor ki; bütün bu yaşananlar bir plan dahilinde gerçekleşiyor. Özellikle yüksek ithalatın bu şekilde önüne geçilecek, göreceli de olsa ihracatımız artmış olacak ve denilecek ki “Bakın dış ticaret açığını, cari açığı şöyle kapattık, böyle kapattık.” Evet açık kapanacak ama gariban insanlarımızın dükkanları kapanmayacak mı, insanlarımız ihtiyaçları karşılayabilecekler mi? Bunları düşünen pek yok.

Faizler düşünce bunun sonucu olarak kredi faizleri indirimleri de oluyor. Peki bu kredileri kim kullanıyor,  ne için kullanıyor? İyi niyetli, birşeyler yapmaya gayret eden girişimci insanlar bu kredileri yatırım için kullanabiliyor mu? Ülkemizde yatırım için el verişli ortam var mı? Yoksa bilinen müteahhitler, medya patronları mı bu kredilerden yararlanıyor. Bu kredilerden ne kadarı gerçek üreticiye gidecek? Geçen gün televizyon haberlerinde   gördüm limon üreticisi sebze meyve haline plastik kasalarda limon getiriyor, limonlar içerisinde bulunduğu kasa kadar para etmiyor. Limon üreticisi dalında meyveleri ile limon ağaçlarını söktürüyor. İçim kan ağladı, maalesef ülkemizde üretimin ve üreticinin durumu bu! Bu hazin manzaralar yaşanırken, pembe masallar anlatılmaya devam ediliyor. Akaryakıta sürekli zam geliyor, biz hep yüz liralık alıyoruz, bazıları hala fiyatlar Avrupa’dan ucuz, Avrupa bizi kıskanıyor demeyi ihmal etmiyor. 

Kayseri Ticaret Odasının efsane başkanlarından merhum Hasan Ali KİLCİ ağabeyden dinlediğim şu güzel fıkra ile yazımı tamamlayayım. Hikaye bu ya! İki boksör ringe çıkmış, ilk raund da boksörün biri aldığı şiddetli yumruklar ile köşesine zar, zor çekilebilmiş. Kaşı gözü berbat vaziyetteki boksöre antrenörü ve masörü salladıkları havlu ile “Süpersin adamı perişan ettin, ayakta duracak hali kalmadı, haydi bu işi bitir.” biçiminde gaz veriyorlarmış. Bu hava ile boksör her rauntta şiddetli darbeler almaya ve dayak yemeye devam ediyormuş. Yüzü, gözü perişan halde güç bela maçı tamamlayan boksör maç sonucunu beklerken antrenörü ve masörüne “Ben adamı dövdüm, perişan ettim ama biri de beni dövdü o kim” diye soruyormuş. İşte böyle bizi döven, hasedinden çatlayıp kıskanan, ekonomimizi perişan eden kimler acaba? Hain mihraklar, dış güçler mi, ne dersiniz?

Yazımı tamamladıktan sonra ilçemizden adeta çalınan Seyrani Ziraat Fakültemizin adının sadece Ziraat Fakültesi olarak değiştirildiğini üzülerek öğrendim. Fakültemizin çalınmasına sesi çıkmayanların bu duruma sesi çıkar mı bilmem? Sesimiz çıkmasın diye Ziraat Fakültesi yerine bize Beşeri ve İslami İlimler isminde iki Fakülte vermişlerdi. Seyrani Ata Babamızın adına tahammül edilmemesine hiç sesimiz çıkmayacak mı? Aslında bu işlerin odağında olan Erciyes Üniversitesi kendi adını da saygısızlık ediyor. Kayseri ismi onların olsun, Erciyes adını bizim üniversitemize versinler, rektörlüğümüzü de Develi’mize taşısınlar daha isabetli olmaz mı, ne dersiniz? Hoşça ve sen kalın…Okunma Sayısı: 226
Eklenme Tarihi: 23.11.2021 14:55:48
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!