Bİzde Seçim

Yine bir seçim arefesindeyiz.  

2019 Mart ayında yerel seçimler var. 

Seçim denince aklıma hep abartılı cümleler gelir. 

... yapacağız, 

... bizim dönemde bitecek,

... çözeceğim,

... kalmayacak,

... tarihe karışacak,

... marka olacağız,

... artık son, gibi sözlerle biten cümleler  havalarda uçuşur. 

Bizde seçim vaad yağmurudur.

Ancak ne hikmetse her seçim verilen vaadlere rağmen ne vatandaşın durumunda ne de yerleşim yerlerinde bir arpa  boyu yol gidilmez. Sorunlar ve sakıntılar adeta katlanarak artar. 

Bakın 2014 yılında verilen   vaadlerin bazıları şöyleydi : Yeni terminal yapımı,  yeni sanayi sitesi yapımı, tarihi ev restorasyonları, kentsel dönüşüm,  belediye pasajı’nın yeniden yapımı, engelli parkı, engelilere özel taşıma aracı, Develi geceleri, sosyal kart projeleri,  yeni mezarlık, anfi tiyatro, 2. etap meydan düzenleme projesi ...ve daha niceleri.

Gündüz geceyi, gece gündüzü kovalıyor. Günler su gibi geride kalıyor,  aradan tam 5 yıl geçiyor ve yeni seçim kapıya dayanıyor. 

Sormak lazım geride bırakılan süre zarfında verilen vaadlerin hangileri yapıldı.  Develi bu gün acaba 5, 10, 15... yıl öncesinden  daha gelişmiş ve daha iyi bir noktada mı? 

Oysa o zamanlar da birbirinden önemli vaadler verilmişti. 

Gelinen noktada bakıyoruz ki  ilçemizin sorunlarını bırakın azalması katlanarak artmış durumda. Bazı sorunlar var ki artık çözüme kavuşturmak bile imkansız.  Tabi ki bu hale getirenler de seçildiklerinde ilçeye hizmet yapacağını söyleyenlerden başkası değil. 

Geçen gün  BBP’nin Belediye Başkan Aday Adaylarında  hemşehrimiz Serhad Özdemir ziyaretimize geldi.  Ne düşündüğünü, ne yapmak istediğini sorduğumda aldığım cevap hoşuma gitti. “Önce bir mali duruma ve bütçe yapısına bir bakalım. O gücü katılımcı bir anlayışla değerlendirmek benim hedefim.” cevabını aldığımda gerçekten sevindim.  Doğrusu bu değil mi ?  Belediyenin ekonomik gücünü bilmiyorsunuz ama devasa vaadler havada uçuşacak, olacak şey mi? 

2019 Mart ayında yerel seçi var. Ama belediye başkan adayları Develi Belediyesi’nin  mali durumunu biliyorlar mı, hiç değilse aday olacaklara böyle bir bilgi verilecek mi?

Bu güne kadar rastladığımız bir durum değil.

Bakın Tunceli, Ovacık Belediyesinin Kominist Belediye Başkanı her yıl Belediyenin mali tablosunu büyük bir pankart halinde belediye kapısına astığı yönünde ulusal basında haberler yer aldı. Bizde böyle bir hesap dökümü gören var mı?  Yok. Hal böyle olunca adaylar vaadlerini nasıl belireyecekler?...

Ama bizde böyle konular ciddiye alınmaz tabiki.  Şeffaflık hak getire. Bu durum ne idarecileri ne de vatandaşı asla rahatsız etmez. 

Sormak lazım,  biz toplum olarak neden böyleyiz ? Okunma Sayısı: 301
Eklenme Tarihi: 4.12.2018 16:27:33
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!