Biz Nerdeyiz

Yapılan uluslararası bir araştırma olsa, ya da spor müsabakası veya bulunan yeni bir icat…

İşte böylesi durumlarda biz neresindeyiz diye bakıp duruyorum. Ama nafile yokuz ve hiçbir yerinde…

Geçenlerde gazetede okudum yine bir uluslararası araştırmanın neticesi açıklandı. Ve o neticeye göre Nobel ödülü sayısı, okul performansı ve IQ testine göre hazırlanan en zeki ülkeler listesinde Japonya 1’inci sırayı almış. 

Onu İsviçre ve Çin takip etmiş. Türkiye ise listede bile yok.

Yani mercekle bile baksanız bulamazsınız. Çünkü ülkenin ne üniversiteleri bilim üretebiliyor ne de aramızdan dehalar çıkabiliyor.Başarı anlamında uluslararası arenada sıralamaya bile giremiyor olmak elbette ki bizleri üzüyor.

Ama başarı dediğin olguda durup dururken ortaya çıkmıyor.

Nasıl çıksın ki, geldiğiniz noktada üniversiteleriniz bile ilk beş yüz arasında yer alamıyorsa, milli futbol takımınızın hali içler acısıysa, neredeyse her yıl milli eğitim bakanı değişiyorsa, bir rektör yardımcısı çıkıp ta bu ülkede okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor diyorsa ve arkasından da YÖK denetim kurulu üyeliğine terfi ettiriliyorsa, diğer bir rektör kalkıp Recep Tayyip Erdoğan’a itaat etmek farzdır diyorsa, ve yine bir diğeri üniversiteye yapılan bağışlarla kendisine en lüks makam aracı alıyorsa, ne bekleyeceğiz, başarımı..?

Bitti mi, hayır. Üniversitede araştırma için ayrılan para 140 bin TL iken Rektör 150 bin TL Maaş alıyorsa söyleyeceğiniz bir şey var mı?

Bu gidişatla çok bekleriz hem de çok…

Kuşkusuz bu durum kader değil ama diğer taraftan da pek değişeceğe benzemiyor.Anlaşılıyor ki “Biz Neredeyiz” diye kendi kendimize daha çok sorup duracağız.

Hep diyorum ya Allah aklı olmayana akıl fikri olmayana fikir versin. Haftaya görüşmek üzere…Okunma Sayısı: 271
Eklenme Tarihi: 7.01.2020 13:55:56
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!