Bir Kahramanı Anlatan Kitap

Bir Kahramanı Anlatan Kitap

İlçemizin tanınmış isimlerinden Erdal Akdoğan uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı, yoğun araştırmalar yaptığı, Çanakkale, Irak cephelerinde savaşmış Millî Mücadele kahramanları arasında  yerini almış Çanakkale ve Kırmızı Şeritli İstiklal Madalya sahibi, Velittin Çakıoğlu’nun yaşamını “Anadolu’nun Suskun Kahramanı CİVAN BEY, Velittin Çakıoğlu”(*) adıyla kitaplaştırdı. Darlion Kitaplarından yayınlanan eser Eylül ayında  piyasaya çıktı. 

Hemşehrimiz  Erdal Akdoğan bu değerli eseri bizler için de imzaladı. 

Kitapla ilgili olarak araştırmacı yazar ve editör  Selim Akdoğan’ın  kitapta yer alan yazısını buradan sizinle paylaşmak istiyorum.

***

“İmparatorluk topraklarımızın savunmasında, Anadolu’muzun istilacılardan temizlenip özgürlüğüne kavuşturulmasında milyonlarca insanımızın katkısı olduğu muhakkaktır. Bunlar küçük yaşlardan itibaren dinleyerek, okuyarak öğrenilir. Nice nice kahramanların ismi geçer verilen onca  mücadelede. Eylül 1911 Trablusgarp Harbinden başlayarak Balkan, Birinci Cihan, (Çanakkale, Irak, Güney Kafkasya... Cepheleri),  Saimbeyli ve nihayet Ekim 1922’de İstiklal Harbiyle sona erip geriye bakıldığında 11 yıl boyunca sürdüğü anlaşılan süre zarfında cepheden cepheye koşan, akabinde  doğuda isyancıların peşine takılan ve dahi  İkinci Cihan Harbinde ihtiyat subayı olarak hala sınırı bekleyen ve özellikleriyle başköşeye oturtulması gereken bir kahrana,  dayımız ÇAKIOĞLU VELİ ÖZGÜR.

Ağabeyimin yıllar süren gayretiyle bir araya getirdiği bilgi ve belgeler ışığında yazdığı bir hayat hikayesi CİVAN BEY. Benim görevim kitap yazılırken ve bitiminde “editör” adı altında yazılanları gözden geçirmek idi. Gördüğüm şu oldu: İnanılmaz derecede bir emek yoğun çalışma yapılarak 20. asrın ilk çeyreği süresince memleketimiz insanının  acıları ve sevinçleriyle yaşadıklarının bir özeti. Bu hususun haricende, yerli ve yabancı kaynaklardan elde edilen bilgi ve belgelerin harmanlanmasıyla ortaya çıkmış nadide bir eser olarak ortaya çıkmakta. 

Sadece bizim aile ferdimiz olduğu için değil, ismi daha önceleri zikredilmediği için “suskun” kalmış bir vatan evladının  anılmasına katkıda bulunduğu için ağabeyim  Erdal Akdoğan’a  şükranlarımı arz ediyorum.”

***

 Kitaba adını veren suskun ve gerçek  bir Kahramanın  ismini günümüze aktarılmasında yıllarca süren bir emeği ve çabayı güzel bir şekilde anlatmış Selim Erdoğan. 

Develi’nin bu suskun kalmış, kahraman  isminin herkes tarafından okunması ve bilinmesini tavsiye ediyorum. 

Değerli büyüğüm Erdal Akdoğan’ı da bu güzel eseri hazırlayıp yayınlamasından dolayı tebrik ediyorum. 

* Anadolunun Sustun Kahramanı CİVAN BEY, Velittin Çakıoğlu - Yazan Erdal Akdoğan, Dorlion Yayınları.  Eylül 2022

İnternet Satış : www.insancilkitap.comOkunma Sayısı: 49
Eklenme Tarihi: 23.11.2022 09:39:49
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!