Belediye’den Cevap

10 Haziran Çarşamba günü   “Sevsinler Demokrasi Anlayışınızı”  başlıklı yazıma  Belediye Başkanlığı bir cevap yolladı.  Açıklama  şöyle : 

“10 Haziran 2020 Çarşamba günü yayınlamış olduğunuz köşe yazınızda,

Meclis üyelerinden seçilerek belirlenen komisyon üye sayısını belediye başkanı insiyatifinde belirlendiğini söylemektesiniz. Ancak ilgili yasalar gereği bahsi geçen komisyonlarda görev alacak üye sayısı ve üyeler mecliste oylama yapılarak belirlenmektedir. Yani yazınızda geçen bu ibare gerçeği yansıtmamaktadır. 

Yine aynı komisyonlarda görev alacak meclis üyelerimiz belirlenirken ilçe menfaatleri göz önünde bulundurularak konuya vakıf olan ve eğitimi konuyla ilgili olan meclis üyelerimiz görevlendirilmeye çalışılmaktadır. İmar komisyonunda yapılan iş ve işlemleri hukuki açıdan değerlendirmesi açısından avukat meclis üyemizin ve imari değerlendirmeler açısından mimar meclis üyemizin görevlendirilmesi konuya örnek teşkil etmektedir.

Ayrıca yazınızda plan bütçe komisyonunda görev alan meclis üyelerimizin belediye ile iş yaptığını ima etmektesiniz. Konuyla ilgili elinizde bir belge veya bilgi varsa kamuoyuyla paylaşmanızı talep etmekteyiz. 

Sonuç olarak yazınızda belirtilen ifadeler meclis üyelerimizi zan altında bırakmaya yönelik olup belirtilen iddiaların herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. 

İş bu tekzip metnini aynı puntolarla ve aynı sayfada yayınlamanız objektif haberciliğinizi ve güvenilirliğinizi ortaya koymak bakımından son derece önemlidir. 

Bilginize Sunulur. 

Develi Belediye Başkanlığı”

***

Yazımıza karşılık gelen açıklama böyle. 

Öncelikle yazıda “tekzip” denilmiş. Tekzip hukuki bir süreç. Ancak objektif ve tarafsızlık anlayışımız gereği mahkeme kararına gerek duymadan bu açıklamaya  yer veriyoruz. Bundan sonrada yapılacak her türlü açıklamaya da yer vermeye hazırız, bunda kimsenin şüphesi olmasın.

Ancak açıklamadan anlıyorum ki, durum kişiler üzerinden değerlendirilmiş. Oysa bizim hedefimiz asla kişiler değil ilkeler ve değerlerdir. 

Hepimiz biliyoruz ki geride bırakılan bir yıl boyunca meclis komisyonları 5 kişilik üyelerden oluştu ve burada muhalefet de temsil edildi. Bu uygulamada farklı bir yasa, farklı bir yönetmelik mi takip edildi.  Tabiki  hayır! Peki neden bu yıl sayı 3’e düşürülerek muhalefet dışarıda tutuldu? Sorumuz bu.  Komisyonlarda muhalefetin olması neden istenmedi, neden muhalefet dışlandı ?  Merakımız bu. 

Bu konuyla ilgili meclis konuşmaları öncesi  Başkan Cabbarla yapılan  görüşmede, sayının düşürülmesi için “öyle karar verdik” ifadesi kullanılmış.  Eleştirdiğimiz  durum bu. 

Komisyon üyelikleri konusunda ise “konuya vakıf olan ve eğitimi konuyla ilgili olan meclis üyelerimiz” ibare ilginç bir açıklama. Diğer meclis üyelerinde bir yetersizlik mi söz konusu, sorusunu insanın aklına getiriyor.  

Ayrıca yazımızda anlatmak istediğimiz konunun  sadece “etik”  boyutunu dile getirmekti. 

Belge ve bilgi olup olmadığı soruluyor.  Muhalefetin komisyonlarda yer almadığı, mecliste sorulan sorulara geçiştirici cevapların verildiği bir ortamda bu ne kadar gerçekçi  bir soru onu anlamada zorluk çekiyorum doğrusu.  

Ama Belediye yönetimine konuyla ilgili olarak halkın arasında şöyle bir dolaşmasını tavsiye ediyorum, o kadar.Okunma Sayısı: 2018
Eklenme Tarihi: 23.06.2020 16:51:34
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!