At ile gelip Uçak ile dönmek

Kıymetli dostlar inşallah 13 - 22 Temmuz 2019 tarihleri arasında Turan Elleri (Kırgızistan - Özbekistan) ziyaretimiz olacak. 

Anavatandan, Atavatana selam olsun, Turan Elleri varolsun. 

Genç yaşta Hacca gitmek ve Türkistan’ımızı ziyaret etmek, Yüce yaradanımızdan dileğim idi. 

Hacca yazıldım (4) yıl oldu ama kur’adan çıkamadık. Teşbihte hata olmasın da Türklüğün haccı ise hemen, kurasız çıktı. 

1991 yılında bağımsızlığını kazanan Kırgızistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Askar AKAYEV, merhum Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL vefatından kısa bir süre önce bu ülkeyi ziyaret ettiğinde kendisine “Siz buradan atla gittiniz, uçakla döndünüz. Çekik gözlü gittiniz çakır gözlü döndünüz.” demişti. 

Yüce Allah nasip etti inşallah bizde Atavatan’ımıza at ile olmasa da uçak ile gideceğiz. İnşallah ilk durağımız Kırgızistan olacak.

 Yeni İstanbul Havaalanından kalkarak, Bişkek Manas Havaalanına ineceğiz. 5 günlük Kırgızistan ziyaretinden sonra ikinci durağımız ise Özbekistan, özellikle Semerkant ve Buhara şehirleri olacak.

Aradan çok uzun yıllar geçse de, coğrafyamız çok uzak olsa da ve hatta oraları unutmuş olsakta gönül coğrafyamız o kadar yakın ki elimizi uzatsak sanki değecek gibi. 

Bu arada yeri gelmişken bir hususu da paylaşmadan edemeyeceğim.  Geçen hafta Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir komisyonunda yapılan oylama da Çin devleti Uygur Türklerine yaptığı baskılar sebebiyle 22 devlet tarafından kınandı. Çin’i kınayan ülkeler arasında maalesef ne Türkiye ne de Türk Cumhuriyetleri ile güya İslam Devleti olan devletlerden bir devlet bile yoktu.  

Olsun Türkün ve kendini Türk hissedenlerin canı sağolsun. Buyrulduğu gibi “Biz Türk Olmayı Öğrenmedik. Doğduğumuzdan Beri Bir Ses Vardı İçimizde. Mazlumun Yanında, Zalimin Karşısında ol Diyordu. Yiğitlik Senin Kanında, Mertlik Ruhunda Diye Haykırıyordu. Anladık ki: BİZ TÜRK OLARAK DOĞDUK.” Hazreti Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi der ki: “Din bir seçimdir, ama Türklük kaderdir!”

Enis Behiç’te ne güzel söylemiş: 

Biz kimleriz? Biz Altay’dan gelen erleriz

Çamlıbel’de uğuldarız: coşar, gürleriz

Biz öyle bir milletiz ki ezelden beri

Hak yolunda yalın kılıç, hep seferberiz

Yürüyoruz, başımızda ay yıldızımız

Genç, ihtiyar, kadın, erkek, oğul, kızımız

Soyumuzda ne kahraman kardeşler vardır

Türkmen, Oğuz, Başkurt, Tatar ve Kırgız’ımız

Demir dağlar delmiş olan Bozkurtlarız ki

Orkun’da var Kül Tigin’den kalma yazımız.

Saygıdeğer okurlar; muhtemelen siz bu satırları okuduğunuzda ben ve yol arkadaşlarım Atavatan da olacağız. Başta siz değerli okurlarım olmak üzere bütün eş dost ve arkadaşlarımdan helallik talep ediyorum, haklarınızı helal edin inşallah! Ayrıca Atavatanımıza selamlarınızı götürmek dilerim. Görüşmek dileğiyle selam ve saygılarımla hoşça ve dostça kalın.Okunma Sayısı: 317
Eklenme Tarihi: 16.07.2019 16:46:12
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!