Altın da işe yaramadı

Karadeniz bölgesinde bir belediye Temel, Fadime, Dursun ve İdris isimlerinin son yıllarda tercih edilmemesinden dolayı harekete geçmiş.

Değişik kampanyalarla bu isimlerin yeniden tercih edilir hale gelmesi için hatırı sayılır vaatlerde bulunmuş.

Ama nafile.

Çünkü çoğunluğun bu isimleri tercih etmeme halleri devam ediyormuş.

Son bir yılda doğan yaklaşık yüz on bebeğe teşvik ediliyor olmasına karşın kimse Temel, Fadime, Dursun ve İdris gibi isimleri yeni doğan çocuklarına vermemiş.

Bilakis bu isimler yerine erkek bebeklere Tayyip, Talha kız bebeklere ise Hayrunnisa, Emine, Büşra, Kübra isimleri konulduğunu belirlenmiş.

Ama Anadolu’nun Karadeniz dışındaki değişik bölgelerinde benzer soruna çoktan çözüm bulunmuş bile.

Örneğin çoğu bölgelerde Ayşe isminin tercih edilme durumu gün geçtikçe azalıyormuş.

Bu durum karşısında birileri nasıl olurda bu ismi yeniden tercih edilir hale getirebiliriz diye bir soru ortaya atmışlar ve neticede kendilerince bir çözüm bulmuşlar.

İsmin sonuna “NUR” takısı ekleyerek Ayşe-Nur olarak tercih sıralamasını yeniden yükseltmişler.

Fatma-Nur, Ela-Nur, Eda-Nur O’Nur Bu-Nur, Kasım-Can, Mahir-Can, neredeyse Patlı-Can’a kadar daha birçoğu böylesine pratik metotlarla bahse konu olan ve tercihen gerilerde kalan isimleri yeniden popüler hala getirivermişler.

Oysa tarihi misyonları akıllara kazınan Temel, Fadime, Dursun ve İdris isimleri neden böylesi pratik yöntemlerle popülaritesini koruyamadı anlamakta zorlanıyorum.

Gerçi Belediye boş durmamış.

Bu isimleri yaşatabilmek için bir şeyler yapmış ancak istenilen sonuca ulaşamamış.

Temel, Fadime, Dursun ve İdris isimlerini unutturmamak için çabalayan Belediye mücadelesinin beyhude olduğunu görünce son bir atakla altın verme vaadiyle soruna çözüm bulmak istemiş ama yukarıda da belirttiğim gibi işe yaramamış.

Hâlbuki ki, Murat-Can, Uğur-Can, Oğul-Can, Kerem-Can, Kutlu-Can, Mutlu-Can örneğinde olduğu gibi Temel-Can, Dursun-Can Fadime-Nur 

Gibi takılarla onlarda bu işi kotarabilirdi.

Büyük olasılıkla akıllarına gelmemiş olmalı! 

İdris’e bir şey diyemiyorum o ayrı ele alınıp, akademik düzeyde irdelenirse daha iyi olur düşüncesiyle ben bu soruna çözüm önermiş oldum)).

Haftaya görüşmek üzere...Okunma Sayısı: 236
Eklenme Tarihi: 16.07.2019 17:36:49
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!