50 Liralık

50 Liralık...

Meşhur “50 Liralık” söylemimiz vardı. Uzun yıllar devam etti.

Hani şu akaryakıta zam geldiğinde bunu haberleştirmek isteyen muhabirlerin  otomobil sürücülerine mikrofon uzattıklarında:  “Vallahi ben 50 liralık alıyorum!...” der, gelen akaryakıt zammını biraz çaresiz, biraz alaycı bir şekilde karşılanırdı.

Bu durum uzunca bir süreden beri böyle devam etti. Bizler de 50 Liralık yakıt aldığımızda  bayağı bir mesafe aracımızın keyfini yaşardık. 

Peki ya şimdilerde ? Bırakın 50 lirayı 100 liralık akaryakıt alırken parayı  satış elemanına vermenize bile fırsat kalmadan pompa sayacı 100 lirayı gösteriyor.

50 liralık yakıtla Kayseriye bir, iki sefer gittiğini söyleyen  araç sahipleri  artık 150 liralık yakıt ile ancak Kayseri’ye gidip gelebildiklerini  söylüyorlar. 

Büyük araçlar  ise pompaya yaklaştıklarında depoları 5000-6000 liraya doluyor. Traktörlerin depoları ise1000-1500 liraya !...

Market ve bakkala gittiğinizde durum farklı mı?  

Daha düne kadar 100 lirayla markete gidenler poşetlerini hallice doldururken şimdilerde 5 kiloluk ayçiçek yağını bile alamıyor.

Komür’de durum farklı mı? Geçen yıl 35-40 lira civarında olan kömürün torbası 100-120 lira. Elektrik, doğalgaz fiyatlarında da durumda hiç farklı değil. 

Kağıt deyip geçmeyin!  Gerçi toplum olarak kağıt deyince aklımıza tuvalet kağıdı geliyorsada kağıt da hayatımızın önemli bir parçası.  Fotokopi kağıdı 20-25 lira arasında iken  şimdilerde bu fiyatlar 70 lira civarlarında. 

Et, tavuk, yumurta bunları söylemeye zaten gerek yok. Et fiyatlarına yetişilmez iken bu yarışa tavuk  fiyatları da katıldı. Herkesin beslenmesinde önemli olan yumurta ise  fiyat artışlarından bolca nasibini aldı.

Meşhur bir fıkra vardır. Zaman zaman herkes tarafından anlatılır : 

Padişah her şeye zam yapmış ertesi gün vezire sormuş:

- Halkın durumu ne?

- Çok üzgünler, kara kara düşünüyorlar.

Padişah bir zam daha emretmiş.

Ertesi gün yine vezire sormuş:

- Durum ne?

- Ağızlarını bıçak açmadı efendim.

Padişah bir zam daha emretmiş, vezir de haberi yetiştirmiş.

- Efendim, çok garip, herkes zil takıp oynuyor. Davul zurna halay çekiliyor, göbek atan atana... Vur patlasın çal oynasın

Padişah yerinden fırlamış...

“Aman ha! Bir daha zinhar zam yapmayın.”  diye fıkranın bittiğini sandıysanız tabi ki yanıldınız.  O gündür bu gündür zam’lar devam eder durur. 

Vatandaşlar da bunun bedelini öder durur.Okunma Sayısı: 290
Eklenme Tarihi: 26.01.2022 11:31:54
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!